Miód wielokwiatowy - bogactwo smaków i właściwości

Miód wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy, to efekt szaleństwa maja i kolejnych letnich miesięcy, gdy pszczoły mogą sobie latać gdzie żywnie chcą i wybierać najbardziej aromatyczne i smakowite nektary. Dlatego można założyć, że każdy miód jest inny, składa się z innej mieszanki, ale jedno jest pewne: to wspaniały miód, słodki i uwielbiany przez dzieci, ale też i koneserów. Nie można obok niego przejść obojętnie. 

 

Miód tysiąca kwiatów - składniki odżywcze miodu wielokwiatowego

O ilości i wartości składników odżywczych w dużej mierze decyduje to, z jakich kwiatów został zebrany nektar, stąd też skład poszczególnych miodów wielokwiatowych może być bardzo zróżnicowany. W miodzie wielokwiatowym można znaleźć liczne witaminy takie jak A, PP, C, B12, B6 i B2 oraz składniki mineralne – żelazo, magnez, molibden, fosfor, potas, wapń. Miody wielokwiatowe zebrane wiosną posiadają dość dużą zawartość cukrów prostych, natomiast letnie są bogatsze w biopierwiastki i enzymy, a także substancje o działaniu przeciwgrzybiczym.

Miód wielokwiatowy to jeden z przyjemniejszych i delikatniejszych w smaku miodów. Wszystko jednak znowu zależy od tego z jakich kwiatów pochodzi i w jakiej porze roku został zebrany. Miód wielokwiatowy to prawdziwa bomba z niespodzianką. Przeważnie wyróżnia się jaśniejszą barwą, kremową albo herbacianą, ma delikatny kwiatowy zapach i delikatny słodki smak. 

 

Miód wielokwiatowy - właściwości

Jak zdecydowana większość miodów, miód wielokwiatowy ma bardzo dobry wpływ na układ odpornościowy i krążenia. Zaleca się stosowanie tego miodu w stanach przeziębienia, przemęczenia a nawet depresji. Jednak jedną z ciekawszych właściwości miodu wielokwiatowego jest jego działanie antyalergiczne. Zebrany z rozmaitych kwiatów może działać jak swoista szczepionka i uodparniać na działanie alergenów. Trzeba tutaj jednak uważać, ponieważ w niektórych wypadkach miód wielokwiatowy może wywoływać działanie alergiczne. Z tego powodu zawsze lepiej spróbować małą ilość zanim się przejdzie do większego łasuchowania. 

Miód wielokwiatowy ma również bardzo dobre działanie kosmetyczne. Pomaga zwalczyć trądzik, ujędrnia skórę, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Miód jest świetnym rozwiązaniem w przypadku popękanej, poranionej, owrzodzonej, przemarzniętej lub poparzonej skóry.

W okresie zimowym miód bardzo pomaga w przypadku wystąpienia kaszlu i innych objawów przeziębienia.  Miód ma działanie antyseptyczne i łagodzące, i przede wszystkim wzmocni nas w zwalczeniu infekcji i pomoże uodpornić przez następnymi.