Miód akacjowy powstaje z nektaru zebranego przez pszczoły z akacji

Miód akacjowy

Miód akacjowy to miód o bardzo jasnej barwie. Dzięki temu od razu można zweryfikować, czy to co znajduje się pod zakrętką jest tym, co chcielibyśmy, żeby tam było :)  Miód akacjowy pozyskiwany jest z robinii akacjowej, która jest bardzo miododajnym drzewem pochodzącym z terenów Ameryki Północnej, która z pomocą człowieka zasiedliła cały świat.

 

Miód akacjowy - składniki i wartości odżywcze

Miód akacjowy, początkowo niemal bezbarwny, po krystalizacji zyskuje jasną kremową barwę. Aromat miodu akacjowego jest bardzo delikatny, podobnie smak, choć jest zdecydowanie jednym z najsłodszych miodów. Przez to też jest bardzo lubiany przez dzieci.  Miód akacjowy, podobnie jak inne miody, zawiera dużą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów, dzięki czemu jest pomocny w stanach wyczerpania oraz zmęczenia po ciężkim wysiłku. W miodzie akacjowym znajdziemy wiele cennych witamin z grupy B oraz składniki odżywcze takie jak potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo i mangan. W skład miodu z kwiatów akacji wchodzą też niewielkie ilości kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny. W miodzie tym występują także kwasy organiczne, takie jak glukonowy, jabłkowy i cytrynowy wpływające na jego smak. W miodzie akacjowym możemy też odnaleźć substancje o charakterze hormonalnym, a także acetylocholiny, która bardzo pozytywnie wpływa na serce i układ krwionośny.

 

Właściwości lecznicze miodu akacjowego

Miód akacjowy warto stosować w przypadku wielu różnych dolegliwości. Najlepiej oczywiście im zapobiegać stosując codziennie niewielką ilość miodu w codziennej diecie. Niemniej jednak miód z akacji pomoże nam w różnego rodzaju dolegliwościach związanych z chorobami oczu i skóry. Miód ten przydatny jest także przy chorobach układu krążenia. Wzmacnia naczynia wieńcowe, stabilizuje ciśnienie krwi i hamuje procesy miażdżycowe. Miód z akacji warto stosować przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, np. wrzodach żołądka oraz w chorobach dróg moczowych. Miód ten, podobnie jak inne miody, wspomaga leczenie przeziębień oraz chorób układu oddechowego. Miód wzmacnia odporność organizmu, a także działa przeciwbólowo i regenerująco.