Blog miodowy

Wierność kwiatowa pszczół

Wierność kwiatowa pszczół, czyli dlaczego miód lipowy jest lipowy

Miód lipowy, miód rzepakowy, miód akacjowy... Skąd możemy mieć pewność, że miód jest realnie konkretnego rodzaju, skoro wydaje się, że pszczoły latają sobie "jak chcą"? Po pierwsze dzieje się tak dlatego, że miody zbierane są w okresie kwitnienia określonych roślin, krzewów czy drzew, po drugie ule, zwłaszcza w pasiekach wędrownych, stawiane są w bezpośrednim sąsiedztwie kwitnących roślin, a po trzecie, co w sumie jest najbardziej niezwykłe, pszczoły w większości są wierne kwiatom, co określane jest mianem wierności kwiatowej pszczół.

Pszczeli domek

"Uczone pszczoły" na Uniwersytecie Gdańskim, czyli rosnąca popularność miejskich pasiek

11 czerwca media obiegła wiadomość, że Uniwersytet Gdański, idąc za obecnymi trendami, założył własną pasiekę w centrum Gdańska, na terenie dawnego rektoratu uczelni. Realnie rzecz biorąc to kolejna już miejska pasieka w Gdańsku. W całej Polsce w sumie są ich już pewnie setki. To z jednej strony dobra wiadomość: pszczoły są "trendy", coraz bardziej zauważamy dzięki temu, jak bardzo są potrzebne w przyrodzie i jak istotna jest praca pszczelarzy, z drugiej jednak strony należy się jednak zastanowić nad tym, czy zbyt mocno nie ingerujemy w środowisko miejskie, które wbrew pozorom, jest bardzo złożonym ekosystemem zwierząt i owadów.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Jak rozpoznać prawdziwy miód? Proste metody.

Miód, który zawiera w sobie wiele pożytecznych dla naszego organizmu składników, nader często jest poddawany nieuczciwym zabiegom przez żądnych łatwego zysku sprzedawców. Miód nie należy do najtańszych produktów spożywczych, choć patrząc na ceny dobrego jakościowo mięsa, ryb, czy niektórych owoców, cena ta realnie wcale nie jest wysoka. Jednak jest na tyle atrakcyjna, że niestety czasem możemy na rynku spotkać się z produktami miodopodobnymi, które z prawdziwym miodem nie mają wiele wspólnego, pozbawione są dobrych właściwości miodu, a co gorsza, mogą nawet szkodzić.

Miododajne pole rzepaku

Rzepakowe pola - w oczekiwaniu na pierwszy miód

Choć świat już kwitnie od kilku ładnych tygodni, wszyscy pszczelarze czekają niecierpliwie na pierwsze prawdziwe pszczele żniwa, które zaczną się, gdy zakwitną pola rzepaku. Każdy, nawet najbardziej zaprzysięgły mieszczuch, kojarzy wielkie żółte połacie soczyście pachnących, zwłaszcza wieczorem, pól. Żadna chyba roślina tak bardzo nie ożywia krajobrazu, jak oleisty rzepak, który kryje w sobie ogrom wspaniałych właściwości. Pszczoły doskonale to wiedzą i niemal z radością zbierają rzepakowy nektar, który szybko zamieniają w jasny, szybko krystalizujący i słodki miód.

Miodowe Lato - sklep z miodami

Jeśli zastanawiasz się gdzie kupić miód to zapraszamy do naszego sklepu z miodem Miodowe Lato, w którym znajdziesz jedynie naturalne czy też prawdziwe miody z regionalnych pasiek z północy kraju. Prowadzimy sprzedaż wysyłkową na terenie całej Polski. Dostarczamy również nasze miody osobiście na terenie Gdyni, Sopotu, Gdańska, Rumii i Redy. Zachęcamy też do współpracy pasieki z Kaszub, Kociewia, Borów Tucholskich, całego Pomorza, Warmii i Mazur. Jeśli jesteś właścicielem ekologicznej pasieki i chciałbyś, aby miód wyprodukowany w Twojej pasiece znalazł się na naszych wirtualnych półkach, napisz do nas. 

Najchętniej kupowane